Miért meleg és jó hőszigetelő a gyapjú?
A gyapjú melegséget és jó szigetelést biztosít, ami kémiai és fizikai tulajdonságainak köszönhető. Amikor fázunk, megszoktuk, hogy téli ruhákkal védjük a testünket, de vajon mi történik a háttérben?
Az emberi test szabályozza a saját hőmérsékletét, így amikor meleg van, izzadni kezdünk, hogy a testünk 36,5 °C-on maradjon, és ne emelkedjen magasabbra. Ugyanez történik hidegben is, a test elkezd remegni, hogy aktiválja az izmokat, felmelegedjen és megakadályozza, hogy a hőmérséklet 36,5 °C alá csökkenjen.
Más szóval, a télen viselt meleg ruhák a testhőveszteség megakadályozását szolgálják, ugyanúgy, ahogy nyáron a medence vagy a zuhany hideg vize.
A gyapjú legjobb tulajdonságai
A gyapjút azért szeretik sokan, mert nagyon jó tulajdonságai vannak. Nézzük, hogy mik ezek.
Hőszigetelő
Ezt a tulajdonságot a szálak hullámos és göndör szerkezete adja, ami lehetővé teszi a szálak közötti légkamra kialakulását. A levegő kering a szálak belsejében, és hőszabályozóként működik. Ezek a tulajdonságok azt jelentik, hogy a hidegben felmelegíti a testünket, a melegben pedig hűvösen tart.
Higroszkóposság
Ez a gyapjú azon képességére utal, hogy képes nedvességet felvenni vagy leadni a környezetnek, amelyben található. Nedves körülmények között a nedvességet maga a gyapjú szívja fel, viszont lassabban is szárad.
Rugalmas
A gyapjúszálak könnyen nyúlnak, és nagy erőfeszítésre van szükségük, hogy megtörjenek. Ez az egyik titka annak, hogy finom, puha gyapjúból készült fonalakat kapjunk.
Nem ég
A gyapjú nem szokott égni, amihez nagyon erős hőforrásra van szüksége az égéshez.
Taszítja a vizet
Taszítja a vizet, bár mindig bizonyos határokon belül. Például az esőben a gyapjú vizes lesz, de maga a birka nem.
Egyéb furcsa tulajdonságuk
A gyapjú egyéb kevésbé ismert, de szintén érdekes tulajdonságai közé tartozik a baktériumölő képessége, mivel bizonyos mértékig taszítja a baktériumok jelenlétét. Emellett kémiai összetételének köszönhetően biológiailag lebomló, megújuló, így természetes és fenntartható.