Mi az oka a tavaszi fáradtságnak?

2022.05.12.Egészség és Életmód

Nagyon sok embert érint, hogy kora tavasszal bágyadtabbnak, aluszékonyabbnak érzi magát, és ilyenkor rá is fogjuk ezeket a tüneteket a tavaszi fáradtságra. Ilyen persze valóban létezik, ám sokan nem is tudják, mi okozza, ahogyan azt sem, mit tehetnek ellene.

Tavasszal újra éled a természet, és elvileg nekünk embereknek is azt kellene éreznünk, hogy most, hogy végre magunk mögött hagytuk az álmos telet, tele vagyunk energiával. Sokan azonban egyáltalán nem ezt érzik, hanem a következő tüneteket tapasztalják magukon.

  • Fáradtságérzet
  • Csökkent energiaszint
  • Állandó álmosság, aluszékonyság, alvásproblémák
  • Változó hangulat, ingerlékenység
  • Csökkent koncentrálóképesség
  • Izomfájdalom
  • Fejfájás, szédülés

Ezeket a tüneteket bizony okozhatja a tavaszi fáradtág. Sokféle tény és tévhit kering erről, hogy mi is okozza. Egyesek szerint a vitamin raktáraink kiürülése okozza, mások szerint a hormonális egyensúly, pontosabban a melatonin és a szerotonin hormonok szintjének ingadozása. Mindkét megállapításban van igazság.

Bár azt gondolhatnánk, hogy a tavaszi fáradtság betegség, valójában nem az, inkább a szervezet normális reakciója, amikor átállunk a testünk a téli időszakról a tavaszira. De mit tehetünk, hogy segítsük szervezetünk „átállását”?

Tippek a tavaszi fáradtság ellen 

Ahhoz, hogy könnyebbe átállhasson a szervezetünk, nem feltétlen kell első körben gyógyhatású készítményekhez nyúlnunk, elég lehet az is, ha kicsit változtatunk az életmódunkon.

Célszerű ebben az időszakban többet mozogni, például sétálni, kocogni, vagy úszni, ugyanis ezzel a hormonszintünk egyensúlyának helyreállását is segíthetjük. A táplálkozási szokásainkat is érdemes megvizsgálni ilyenkor, és ha szükséges, akkor változtatni rajtuk. Télen általában zsírban gazdag és kalóriadús ételeket fogyasztunk,  és kevesebb zöldséget-gyümölcsöt. Ennél fogva kevesebb vitamin jut a szervezetünkbe. Ezért tavasszal és nyáron célszerű több gyümölcsöt, zöldségfélét, tejet és tejterméket fogyasztani, és többször keveset enni.

A esti kádban történő ázás helyett válasszuk inkább a reggeli zuhanyt, mely segít felfrissülni, és csökkenteni a fáradtság érzését.

Természetesen, ha a fenti megoldások nem működnek, vagy valamiért nem jöhetnek szóba, felkereshetjük a házi orvosunkat is, aki felírhat nekünk valamilyen nyugtató hatású készítményt, altatót, vagy javasol gyógynövényes készítményt.