Hatásos trükkök otthoni egérirtáshoz
Sokan járnak abban a cipőben, hogy még mielőtt belátnák: szakemberre van szükségük, megpróbálnak saját módszerekkel megszabadulni egy olyan kellemetlenséggel, mint egy kamerába, garázsba vagy lakásba beköltözött egérrel. Amennyiben mi is ettől a problémától szenvedünk, az alábbiakban adnánk néhány hasznos tanácsot.
1. Kezdjük a ragasztóval
Habár nem éppen a leghumánusabb megoldás, de hazánkban egyre elterjedtebb módszer a ragasztó alkalmazása, aminek a lényege az, hogy a speciális és rendkívül erős ragasztót egy vastag deszkára vagy fémlapra kenünk, majd a közepére egy az egér számára csalogató étket helyezünk el, például diót, mogyorót vagy szalonnát. Ha az egér belemászik, rendszerint el sem jut az ételig, mert beleragad a ragasztóba, és minél inkább ki akar szabadulni onnan, annál jobban körbeveszi a ragacs, aminek során lassan, de biztosan elpusztulnak. A módszer nem túl humánus, hiszen az egerek halála fájdalmas és elnyújtott, de mivel hatásos, rengetegen alkalmazzák.
2. Használjunk egérfogót
Bár sokak szerint a hagyományos egérfogók semmit sem érnek, jól használva azonban nagyon hatásos lehet, pláne a klasszikus fa változatok, amelyek csapóajtóval vannak felszerelve. A működtetés során ide egy kis csalétket helyezünk el az egér számára, és amint az egér odaér hozzá, majd elmozdítja, a csapóajtó lecsapódik, és egyszerűen agyonvágja az egeret. Érdemes egyébiránt a drágább gyártmányt megvenni ebből a típusú egérfogóból, mert a silányabb darabok sokszor valóban a kidobott pénz érzetét keltheti azáltal, hogy nem működnek megfelelően.
3. Egy klasszikus módszer
Hogy nagyanyáink mennyire értettek az egérfogáshoz, azt mi sem bizonyítja jobban más, mint egy nagyszerűen működő régi módszer, amihez nem kell más, csak egy fél dió és egy nehezebb cserép. Ha el akarjuk kapni az egeret, a cserepet fejjel lefelé fordítjuk, és megtámasztjuk egy fél dióval úgy, hogy a bél a cserép belseje felé nézzen. Az egér így mikor bemászik a cserép alá, és elkezdi piszkálni a diót, az kiesik alóla, és a cserép ráesik a rágcsálóra, amely máris fogságba kerül.
4. Élve fogó csapda
Egyre több bolt árul ma már humánus csapdákat is az egerek elfogásához, aminek során az egér életben maradhat. Ilyen az élve fogó csapda, aminek a lényege az, hogy az egér egy kis lyukon át képes bemászni a szerkezetbe azért, mert valami finomságot érez benne, ellenben onnan ki már nem tud jönni, ezáltal könnyedén elszállítható otthonunktól távol. Persze itt is érdemes a jobb minőséget vásárolni, mert az olcsóbbak annyira rossz minőségűek, hogy ha az egeret nem vesszük ki belőle gyorsan, akkor az egyszerűen kimászik belőle, vagy saját magában kárt téve kipréseli magát a csapdából.
5. A borsmenta
Kutatók megfigyelték, hogy az egerek egyszerűen irtóznak a borsmentától. Próbáljuk ki tehát azt, hogy veszünk borsmenta illóolajat, kis vattapamacsokat, és helyezzük el őket ott, ahol az egér vélhetően mozgott. Nagy a valószínűsége, hogy a rágcsálót nem fogjuk többé látni.
6. Elektromos riasztó
Az elektromos egérriasztó még újdonság a piacon, hatékonysága pedig megkérdőjelezhető, miközben árát tekintve a legdrágább módszer. A tapasztalatok szerint az emberek közelségét megszokott egerekkel szemben nem túl hatékony, de egy újonnan beköltöző mezei egér alaposan megijedhet és eliszkolhat tőle.
7. Vegyél egy macskát!
Az igazi klasszikus módszer egérirtáshoz: vegyünk egy macskát! A macskákat az ókori egyiptomi kultúra óta használják az egerek ellen, egyszóval ha nekik bejött, akkor nekünk miért ne? Persze ne mindenféle pamacsos vagy szőrtelen macskát vásároljunk, hanem igazi házi kandúrt, akinek a vérében van az egérfogás.